Szanowni Państwo Dyrektorzy szkół podstawowych i przedszkoli !
Dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Żywcu ul. Kopernika 77 informuje, że w dalszym ciągu trwa nabór. Zapraszamy!
Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie dzieci w sekretariacie Ośrodka lub kontakt telefoniczny pod numerem (33) 861-32-71
Podania o przyjęcie do SOSW znajdują się w dziale Rekrutacja - zainteresowanych zapraszamy.
W placówce realizowany jest program profilaktyki uniwerslanej i promocji zdrowia pomocy emocjonalnej. Program jest rekomendowany przez Ministerstwo Zdrowia oraz KBPN.
Pedagog szkolny mgr Kamila Wronka - Jurasz
Do zadań pedagoga w naszym Ośrodku należy:
- rozpoznawanie indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowanie przyczyn niepowodzeń szkolnych;
- określanie form i sposobów udzielania uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, odpowiednio do rozpoznawanych potrzeb;
- organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologiczno - pedagogicznej dla uczniów i rodziców;
- podejmowanie działań wychowawczych i profilaktycznych, wynikających z programu Ośrodka i programu profilaktyki;
- wspierania działań wychowawczych i opiekuńczych nauczycieli;
- planowanie i koordynowanie zadań realizowanych przez Ośrodek na rzecz uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie wyboru przez uczniów kierunku kształcenia i zawodu.
Pedagog Szkolny współpracuje z instytucjami szkolnymi i pozaszkolnymi działającymi na rzecz dobra dziecka.
Psycholog szkolny mgr Marta Kołodziej
Praca psychologa przebiega zgodnie z rozporządzeniem MEN z dn. 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych szkołach i przyjmuje formę diagnozowania, udzielania konsultacji i porad, prowadzenia zajęć psychoedukacyjnych, interwencji w sytuacjach kryzysowych oraz innych zadań wynikających ze specyfiki naszej placówki.
Opieka psychologiczna udzielana jest za zgodą i na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych naszych uczniów.
Praca psychologa skupia się wokół stałych zadań, do których należą:
- Praca z uczniami nowoprzyjętymi (zapoznanie się z dokumentacją, wywiad z rodzicami - badanie oczekiwań co do placówki, obserwacja i ewentualne badania dziecka, łagodzenie okresu aklimatyzacji w nowym środowisku).
- Kwalifikacja uczniów ze stopniem niepełnosprawności (zbieranie dokumentów, kontrolne badania uczniów dla potrzeb Komisji Orzekającej o Niepełnosprawności), przygotowanie lub korekta zaleceń do pracy z uczniami z defektami sprzężonymi).
- Praca z rodzicami: udzielanie porad, informacji, wyjaśnień, omawianie wyników badań. W ramach wywiadówek - comiesięczne spotkania psychoedukacyjne. Indywidualne rozmowy z rodzicami o charakterze interwencyjnym, informacyjnym czy terapeutycznym.
- Udział w pracach wszystkich zespołów szkolnych, które przewidują obecność psychologa.
- Stałe wszechstronne poznawanie możliwości i trudności uczniów poprzez obserwację wychowanków w sytuacji klasowo – lekcyjnej, na przerwach itp., rozmowy indywidualne.
- Pomoc uczniom w sytuacjach trudnych, interwencje, rozmowy terapeutyczne, negocjacje. Psycholog w swojej pracy współpracuje z dyrekcją placówki, pedagogiem, nauczycielami i wychowawcami oraz z lekarzami, poradniami psychologiczno – pedagogicznymi, sądami, Ośrodkami Pomocy Społecznej w miarę potrzeb uczniów.
Skład Rady Rodziców
Przewodnicząca: Magdalena Szatanik
Z-ca przewodniczącej: Zdzisław Kupczak
Drodzy Rodzice!
Opłaty za obiady można wpłacać na konto lub posłać do szkoły. Prosimy o wpłacanie odpłatności za obiady do 20 każdego miesiąca.
Numer konta: 66 1560 1023 0000 9140 0001 6124
SOSW ŻYWIEC ul. Kopernika 77,
TYTUŁEM: imię i nazwisko ucznia oraz miesiąc, za który płacimy
np. Jan Kowalski/ wrzesień 2024 r.